Kinkiety, czyli lampy mocowane na ścianie cieszą się dużą popularnością. Odpowiednio dobrany klosz i właściwe źródło światła pozwala skutecznie oświetlić wnętrza, nadając im magicznego klimatu i ciekawego charakteru. Jak jednak wybrać kinkiet odpowiedni do charakteru danego pomieszczenia, jego kubatury czy wystroju?

Sposób montażu

Kinkiety, które podświetlają ścianę, najczęściej montuje się na wysokości 160–170 cm. Natomiast, jeżeli celem jest podświetlenie konkretnego komponentu architektonicznego lub elementu wyposażenia należy indywidualnie dopasować miejsce montażu. Jeżeli kinkiet ma pełnić funkcję głównego źródła światła (np. w korytarzu lub salonie) warto umieścić go możliwie wysoko i usytuować centralnie. Kinkiety umieszczone w sypialni mogą skutecznie zastępować lampkę nocną. W tym przypadku warto wybrać model z elementami ruchomi, dzięki którym można dowolnie regulować kąt padania światła (np. aby centralnie oświetlał książkę). Z kolei w łazience najlepiej zamontować kinkiety symetrycznie, po obu stronach lustra. Źródło światła oczywiście nie powinno być zasłaniane przez lustro oraz umieszczone na wysokości oczu (minimalna wysokość powinna wynosić 160 cm).

Rodzaj oprawy

Istnieją różne typy opraw kinkietów. Najczęściej wykonane są one ze stali, drewna, aluminium lub tworzywa sztucznego. Obecnie na popularności zyskują kinkiety drewniane, które stanowią dopełnienie wnętrz utrzymanych w stylu rustykalnym lub skandynawskim. Również bogato zdobione kinkiety kryształowe, które pięknie odbijają światło i nadają wnętrzu luksusowego charakteru, coraz częściej są wykorzystywane przez dekoratorów i projektantów.

Jeżeli chcemy uzyskać rozproszone światło, zapewne warto wybrać kinkiety z materiałów transparentnych. Natomiast jeżeli pragniemy uzyskać bardziej intymną atmosferę, powinniśmy sięgnąć po kinkiety o nieprzezroczystych oprawach, całkowicie odbijających światło. Z kolei decydując się na kinkiet z regulowanymi wysięgnikami, możemy dowolnie sterować kierunkiem światła. Produkty tego typu znakomicie nadają się do zamontowania nad biurkiem, kanapą lub łóżkiem. Oczywiście, jeżeli zależy nam na możliwie maksymalnej intensywności światła, możemy wybrać model otwarty dedykowany do oświetlenia blatów roboczych lub stołu w kuchni. Warto podkreślić, że modele zamknięte emitują światło rozproszone o niższej intensywności. Standardowe kinkiety łazienkowe najczęściej pełnią funkcję dodatkowego oświetlenia montowanego nad lustrem. Moduły tego typu wykazują bowiem podwyższoną odporność na wysoką temperaturę i wilgoć.
Kinkiety to moduły oświetleniowe, które zyskały popularność nie tylko dzięki swojej funkcjonalności, ale również ze względu na niezaprzeczalne walory estetyce. Przed dokonaniem wyboru warto jednak zastanowić się jaki sposób montażu czy rodzaju oprawy będzie najlepiej spełniał nasze oczekiwania.