Jakie oświetlenie będzie odpowiednie do małego mieszkania? Oświetlenie pełni w małych pomieszczeniach niebagatelną rolę. Umiejętnie dobierając źródła światła, możemy bowiem optycznie powiększyć pokój lub uwydatnić jego cechy szczególne. Nietrafione miejsce instalacji oświetlenia, niedopasowana moc, kolorystyka czy ilość źródeł światła, może zaburzyć całą skrupulatnie zaplanowaną aranżacje danego wnętrza. Małe mieszkanie bardzo często charakteryzuje się wąskim korytarzem, małą kuchnią czy nieustawną sypialnią. Na szczęście stosując odpowiednie sztuczki oświetleniowe, bez najmniejszych problemów zniwelujemy wady tego typu pomieszczeń.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze oświetlenia do małego mieszkania?

Jasne kolory, mała liczba dodatków, pojemne meble i duża ilość światła to podstawowe zasady aranżacji małych mieszkań. Odpowiednie oświetlenie w tym przypadku sprowadza się do zapewniania dużej ilości dziennego światła oraz instalacji lamp, które podwyższają optycznie sufit, poszerzają wąskie pomieszczenia oraz podkreślają głębie nawet najciaśniejszych wnętrz.

Z tego powodu w małych mieszkaniach należy bezwzględnie odsłonić wszystkie okna i najlepiej zrezygnować z jakichkolwiek dekoracji okiennych. Sztuczne źródła światła powinny być natomiast rozmieszczone punktowo i równomiernie na całej dostępnej przestrzeni. Lampy wpuszczane w sufit z pewnością zapewnią strzelistość danego pomieszczenia i będą dobrą alternatywą dla ciężkich, dekoracyjnych lamp. Wąskie przestrzenie warto natomiast wizualnie poszerzyć za pomocą taśm ledowych, umieszczonych np. w załamaniu między sufitem a ścianą.

Oświetlenie małego mieszkania – jakie wybrać?

Wybierając oświetlenie do małego mieszkania, należy całkowicie zrezygnować z wiszących lamp czy dużych, ozdobnych żyrandoli, gdyż rozwiązania te optycznie obniżają pomieszczenie. Warto postawić na jasne, papierowe lub wykonane z innego tworzywa, półprzezroczyste klosze. Jeśli zależy nam na bardziej eleganckim oświetleniu, najlepszym rozwiązaniem będą natomiast lampy wpuszczane w sufit lub plafony. Uniwersalną metodą, która w prosty i szybki sposób pozwoli wizualnie powiększyć małe mieszkanie, jest nowoczesne oświetlenie ledowe. Taśmy i akcesoria led możemy wykorzystać przykładowo do podświetlenia od dołu podwieszonych mebli kuchennych, co uwydatni wolną przestrzeń na podłodze. W taki sam sposób możemy podświetlić ramę łózka, półki z książkami czy różnego rodzaju wnęki. Warto podkreślić, że taśmy i akcesoria led niezbędne do utworzenia instalacji świetlnej są elastyczne i proste w montażu. W przypadku niskich i wąskich pomieszczeń skuteczną alternatywą będą również reflektory skierowane na sufit.

Odpowiednia aranżacja świetlna jest jednym z najważniejszych elementów wystroju mieszkania. W sytuacji, gdy dysponujemy niewielką przestrzenią, warto dokładnie przemyśleć i rozplanować rodzaje, kolory, ilość oraz umiejscowienie poszczególnych źródeł światła. Reflektory sufitowe, lampy wpuszczane w sufit oraz taśmy i akcesoria led to podstawowe rozwiązania, które polecane są przez projektantów wnętrz, jeśli zależy nam na optycznym powiększeniu naszego mieszkania.