Idealny dom musi spełniać wiele warunków. Ocieplone ściany, szczelny dach, funkcjonalny rozkład pomieszczeń – to wszystko cechy, które sprawiają, że dom spełnia swoje zadanie i zapewnia komfort oraz dobre warunki mieszkalne. Jednak kwestia oświetlenia to jeden z najbardziej palących problemów każdego domu. Ich rozmieszczenie, jasność i jakość ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa domowników, wygodny oraz dobrych warunków do pracy, odpoczynku lub nauki. O ile w kwestii oświetlenia pomieszczeń sprawa jest dość jasna, to w kontekście oświetlenia zewnętrznego pojawiają się często pytania dotyczące sensu doświetlania okolic domu. Czy zatem warto inwestować w zewnętrzne oświetlenie domu i ogrodu?

Przede wszystkim trzeba zadać sobie pytanie o cel i zalety posiadania oświetlenia zewnętrznego. Czy jest to kwestia jedynie estetyczna? Czy instalowanie i zasilanie lamp w okolicach domu to nie jedynie fanaberia właścicieli, która w praktyce okazuje się zbędnym luksusem?

  • Bezpieczeństwo

Dom to przede wszystkim azyl i miejsce, które zapewnia schronienie i bezpieczeństwo jego mieszkańcom. Ściany i drzwi zabezpieczają nie tylko przed chłodem i deszczem, ale również ograniczają dostęp osób niepowołanych. Ciemność to sprzymierzeniec złodzieja – oświetlenie zewnętrzne może poważnie pokrzyżować jego plany. Jasne światło nie tylko ujawnia czyjąś obecność na terenie posesji, ale pełni też funkcję odstraszającą. Zapalone lampy oznaczają obecność właścicieli i silnie zniechęcają do prób włamania. Jeżeli zatem bezpieczeństwo jest ważnym priorytetem, to naprawdę warto zainwestować w dobre doświetlenie okolic domu. Najważniejszym punktem wymagającym szczególnej uwagi są oczywiście okolice drzwi wejściowych iw tym miejscu szczególnie warto zainstalować mocną lampę. Może być to mocowany do ściany kinkiet – na przykład stylowy Italux Anadia.

500_500_productGfx_a717e15954182119c6dcc00519622e4f

Jeżeli posiadamy zadaszony taras lub ganek to doskonałym rozwiązaniem może być stylowy plafon – nie tylko zapewni on sporą ilość światła, ale może być także wspaniałą ozdobą – przykładem takiego połączenia funkcjonalności i pięknego wyglądu może być aluminiowa lampa Eglo 5389

04beaec7604c703c32e38ea2a6779cc6

  • Wygoda i komfort

Relaks po pracy i wygodne korzystanie ze wszelkich udogodnień to rzeczy, które bardzo doceniamy. Każdy marzy o tym by we własnym domu czuć się… jak w domu. Co wspólnego z tym ma jednak oświetlenie zewnętrzne? Obecne trendy w aranżacji ogrodów stawiają na urozmaicenia. Wiele domów posiada ozdobne płotki, skalne ogródki i kamienne ścieżki z nieregularnych płytek lub polnych kamieni. Wszystkie te piękne elementy ozdobne po zmroku mogą stać się jednak przyczyną nieprzyjemnych wypadków lub nieprzyjemnych zdarzeń. Doświetlenie przestrzeni pozwala swobodnie poruszać się wokół domu bez konieczności noszenia latarki lub ryzykownego stawiania na – dosłownie – ślepy traf. Nawet pojedyncza lampa ogrodowa umieszczona w strategicznym punkcie znacząco zwiększa komfort korzystania ze swojego ogrodu po zapadnięciu zmierzchu. Nie potrzeba niczego wielkiego – tak naprawdę wystarczy reflektorek ogrodowy – na przykład kompaktowy i bardzo elegancki Spotline Nautilus Spike.

e8c7c553202cbd4002f6c9891d4dc37a

  • Estetyka

Piękne otoczenie to również ważna rzecz – dla otoczenia domu wyznacznikiem elegancji jest zwykle piękny ogród, ale i fasada czasami warta jest wyeksponowania. Iluminacja po zmroku zapewnia niezwykły efekt i pozwala zmienić bryłę budynku w niemal artystyczną instalację. Miłośnicy ogrodów docenią możliwość doświetlenia rabat i skalniaków z użyciem niedużych lamp ogrodowych, takich jak wspomniany wcześniej reflektor Nautilus Spike. W przypadku oświetlenia elewacyjnego zadbać wypada zaś o to by ściana prezentowała się pięknie także w dzień – eleganckie kształty i obudowy zapewniają architektoniczną harmonię i dobry wygląd także w dzień. Skorzystać można z kształtów klasycznych. np. stylizowanych na kute żelazo, lecz miłośnicy minimalistycznej, industrialnej stylistyki chętniej skorzystają z wzornictwa nowoczesnego – np. kinkietu Eglo Riga w eleganckim satynowym wykończeniu.

ccb87d5e2811df1822996de5ecb24b5f

W kontekście tych zalet, odpowiedź pytanie o to czy warto zakładać oświetlenie zewnętrzne jest oczywista. Znacznie lepiej spytać się, o to jakie oświetlenie najlepiej będzie pasować do naszego pięknego i praktycznego terenu przydomowego.