Nieodzownym elementem stylowo zaaranżowanej przestrzeni jest odpowiednio dobrane oświetlenie. Wszelkiego rodzaju lampy wiszące i podłogowe czy kinkiety wewnętrzne powinny być jednak nie tylko modne, ale również funkcjonalne oraz zharmonizowane z charakterem danego wnętrza. Na szczęście najnowsze trendy oświetleniowe oferują mnogość form, faktur i kolorów, w żaden sposób nie ograniczając kreatywności projektantów.

Natura nadal w modzie
Szerokie zainteresowanie eko architekturą w latach ubiegłych, zaowocowało modą na stosowanie naturalnych surowców również w branży oświetleniowej. Ciekawe kompozycje z drewna, wikliny, bambusa, suszonych traw czy papieru doskonale sprawdzą się w minimalistycznych pomieszczeniach utrzymanych w stylu skandynawskim, a także wnętrzach rustykalnych czy orientalnych. W bieżącym roku na popularności zyska także ceramika. Przykładowo lampa stojąca wyposażona w masywną, marmurową lub bazaltową podstawę, zapewne będzie stanowić bardzo designerski dodatek. Należy podkreślić, że podstawową zaletą naturalnych materiałów jest ich biodegradowalność, a więc cecha nieoceniona w dobie ogólnego zagrożenia poważnym kryzysem klimatycznym. W ten nurt doskonale wpisuje się także oświetlenie z surowców pochodzących z recyklingu.

Oświetlenie a forma
Klosze o geometrycznych kształtach pokryte foremnymi wzorami w roku 2020 nadal będą cieszyć się dużą popularnością. Do łask powoli wrócą jednak również formy owalne (np. kule w stylu modern art-deco czy lampy wiszące i plafony na bazie koła). Ciekawą propozycją na nowy sezon są też minimalistyczne, eleganckie lampy oraz kinkiety wewnętrzne tworzone z mosiężnych lub stalowych rurek chromowanych bądź malowanych proszkowo.
Kolorowy zawrót głowy
Czerń, biel i złoto to uniwersalna klasyka, której nigdy nie zabraknie w branży oświetleniowej. Zwłaszcza odcień satynowego złota będzie niezastąpiony w zyskującym na popularności stylu aranżacyjnym greige, bazującym na łączeniu odcieni beżu i szarości. Oczywiście cenione będą też pozostałe metaliczne odcienie miedzi, mosiądzu czy srebra. Jednakże do pomieszczeń codziennego użytku, takich jak salon czy kuchnia coraz śmielej wkraczają intensywne, odważne kolory. Szklane, półprzeźroczyste klosze w różnych odcieniach żółci, zieleni, czerwieni, różu czy niebieskiego stanowią bowiem mocny akcent wnoszący do każdej aranżacji powiew świeżości.

W najnowszych trendach oświetleniowych znalazło się miejsce na bardzo zróżnicowane style – ponadczasową klasykę, moduły o futurystycznym designie czy surowe, minimalistyczne źródła światła. Motywem przewodnim wzornictwa w roku 2020 będzie ekologia, a konkretnie wykorzystanie nietypowych, naturalnych surowców oraz kolorystyki w tonacji barw ziemi. Mnogość faktur, form, materiałów, kolorów i wzorów zapewne pozwoli znaleźć odpowiednie oświetlenie, niezależnie od preferowanego stylu czy potrzeb.