Dawnymi czasy, żeby zobaczyć kto dzwoni do bramy trzeba było wyjrzeć przez okno. Wydawałoby się, że takie proste rozwiązanie jest ponadczasowe i nie będzie potrzeby by przy takiej prostej czynności potrzebne były jakieś rozwiązania technologiczne. Jednak teoria to jedno, a praktyka pokazuje zupełnie coś innego. Wideodomofon pozwala wyraźnie przyjrzeć się twarzy gościa nawet gdy brama umiejscowiona jest w miejscu niewidocznym z domu. To główny powód dla którego wideodomofony cieszą się takim powodzeniem. Podstawowym problemem przy wyborze urządzenia dla swojego domu jest jednak ten dotyczący łączności monitora z jednostką bramową – czy lepiej zdecydować się na stary sprawdzony kabel czy postawić na łączność bezprzewodową?

Podstawowym zagadnieniem jest w tym wypadku komplikacja instalacji urządzenia i kwestie jego późniejszej eksploatacji. Jak w praktyce wygląda różnica pomiędzy wideodomofonem przewodowym i bezprzewodowym?

Montażowe ABC

Dla laika jedyna różnica pomiędzy rozwiązaniem radiowym i przewodowym leży w jednym kablu który fizycznie łączy (lub nie) bramofon z monitorem w domu. Jednak każde urządzenie potrzebuje także zasilania i tutaj następują pewne komplikacje. Bramofon – czyli urządzenie zainstalowane przy furtce, potrzebuje prądu do tego by sprawnie działać. Sporo ludzi uważa, że decydując się na widedomofon bezprzewodowy unikną prowadzenia jakichkolwiek kabli w okolicach furtki – jakby nie patrzeć można zainstalować bramofon zasilany z baterii. Jednak nie wygląda to tak różowo w praktyce. Istotnie można zaopatrzyć się w jednostkę bramową o zasilaniu z akumulatorków, ale nie zmienia to faktu, że w całym układzie jest jeszcze jedno urządzenie elektryczne. Chodzi o elektrozaczep, czyli ten element instalacji, który odpowiada za zdalne otwieranie furtki. Zamek potrzebuje zasilania, by po naciśnięciu przycisku w domu zwolnić zaczep i umożliwić gościowi wejście na teren posesji. W tym wypadku nie znajdziemy żadnego rozwiązania zasilanego z baterii i poprowadzenie instalacji w kierunku furtki będzie i tak koniecznością. Szczególnie, że nowoczesny wideodomofon oferuje znacznie większą ilość funkcji niż tylko otwieranie bramy – dla przykładu model IP Eura Lupus posiada oświetlenie nocne i zamek szyfrowy – do ich sprawnego działania potrzeba jednak stabilnego zasilania.

fe4703415c1d9c27cb08c56d69abe4b0

A zatem w praktyce w przypadku wideodomofonu bezprzewodowego odpada jedynie prowadzenie kabla łączącego monitor z bramofonem. Może być to różnica bardzo korzystna – kopanie długiego rowu pod przewód oraz kucie otworów w ścianach to oczywiście rzecz niełatwa rezygnacja z niej może poważnie ułatwić cały proces montażu. Z drugiej strony przewodem łączącym monitor z bramofonem można doprowadzać do całej instalacji zasilanie z domu – wtedy odpada konieczność martwienia się o zasilanie bramofonu i elektrozamka. Dużo zależy w tym wypadku od rozkładu instalacji eklektycznej na terenie posesji i indywidualnych potrzeb użytkownika.

Z przewodem czy bez?

Czy wideodomofon bezprzewodowy działa tak samo dobrze jak jego okablowany kuzyn? Zasadniczo nie ma większych różnic w korzystaniu czy jakości transmisji pomiędzy tymi rozwiązaniami. Problemem może być zasięg odbiornika, ale zwykle współczesne urządzenia przesyłają miedzy sobą fale radiowe na odległość 25-50 metrów, co w większości przypadków jest całkowicie wystarczającą wartością. Dodatkowo niektóre markowe urządzenia pozwalają na sterowanie bramą i uzyskiwanie podglądu z użyciem smartfona lub tabletu – dobrym przykładem może być sterowany zdalnie wideodomofon IP Eura Lutra IVP-02C7. W tym wypadku urządzenie korzysta z sieci Ethernet lub domowego WiFi i jego zasięg działania jest praktycznie nieograniczony.

e281350b723b16b5ef0b66b3b451d5a3
Zaletą kabla jest odporność na wszelkiego rodzaju zakłócenia lub warunki pogodowe – dodatkowo taki system odporny jest na próby przejęcia sygnału przez osoby niepowołane. Zaletą urządzeń bezprzewodowych jest dla odmiany możliwość bardzo łatwego łączenia ich z dodatkowymi odbiornikami. Najlepsze wideodomofony – jak na przykład bezsłuchawkowy model Orno Bastion – oferują możliwość obsługi wielu kamer CCV lub opcję używania kilku monitorów do komunikacji wewnątrz domu – jako domowy interkom. W bezprzewodowych wersjach tych urządzeń nie ma wtedy konieczności ciągnięcia okablowania do nowego odbiornika lub prowadzenia przewodów w obrębie domu, co może być zadaniem bardzo skomplikowanym na poziomie już wykończonego budynku.

500_0_productGfx_7e9d84f46151304eeb1e3ea0768f5383

Różnice pomiędzy tymi rozwiązaniami są wbrew pozorom znacznie większe niż tylko obecność lub brak jednego kabla. Jednak idealny wybór jest zależny od samego domu, jego otoczenia i możliwości oraz planów użytkownika.

Proponowane produkty: