Żarowki LED

Żarówki LEDSpotykając się z określeniem dioda luminescencyjna, wielu z nas zapewne uzna, że oto wkraczamy w wiadomości z zakresu zaawansowanej fizyki lub kosmicznych technologii. Jakże zdziwieni będziemy, kiedy okaże się, że niemal każdy z nas, wyżej wspomnianych diod używa codziennie i to dosłownie wszędzie: w domu, w samochodzie, w telefonie, w latarce i w wielu innych zastosowaniach. Mowa oczywiście o diodach i żarówkach LED – jednych z najpopularniejszych źródeł światła, używanych na co dzień.

Żarówka LED, a zwykła żarówka

Nie ma lepszego sposobu na wykazanie wyższości jednego urządzenia lub technologii nad drugim, niż wykonanie testów, porównań i zestawień. W przypadku żarówek, testy takie wypadają zazwyczaj obiektywnie i nie da się mieć do nich jakichkolwiek zastrzeżeń. Popularność żarówek LED bierze się właśnie z tego, iż niemal we wszystkich aspektach wypadają lepiej i korzystniej, niż tradycyjne żarówki, czy świetlówki energooszczędne.

Żarówki LED świecą dłużej. I to znacznie dłużej. Szacuje się, że pod względem żywotności, żarówka LED przewyższa tradycyjną żarówkę 30-50 tysięcy razy. Sporo, prawda? Średnia żywotność zwykłej żarówki to około 1000 godzin, zaś żarówki LED, jak np. żarówka LED LUMAX 12 W, świecą minimum 30 000 godzin, dzięki czemu nie ma potrzeby tak często ich wymieniać.

Żarówki LED zużywają mniej energii. Dużo mniej. Podczas gdy tradycyjna żarówka zużywa 60 W, a świetlówka o tej samej mocy 18 W, żarówka LED Philips 5,7 W daje światło o takiej samej sile. Często zużycie energii jest najważniejszym elementem, który decyduje o wymianie żarówek tradycyjnych na żarówki LED. Zastosowanie LED-ów pozwala płacić niższe rachunki za energię, nawet o kilkadziesiąt procent. Trudno przejść obojętnie wobec takiego argumentu, zwłaszcza że w odróżnieniu od wielu, czysto marketingowych haseł i sloganów, mamy do czynienia z realną korzyścią.

Żarówki LED zmniejszają emisję dwutlenku węgla. Oczywiście nie bezpośrednio, ale poprzez elektrownie, które produkują prąd w celu ich zasilenia. Każdy z nas pragnie żyć ekologicznie. Montujemy wkłady i filtry kominowe, segregujemy śmieci, dlaczego więc nie zadbać o środowisko także przy wymianie oświetlenia? Podczas zasilania10 zwykłych żarówek przez rok, wytwarzane jest ok. 700 kg dwutlenku węgla. Zasilanie 10 żarówek LED w tym samym czasie powoduje wytwarzanie dziesięciokrotnie mniejszej ilości CO2.

LED – technologia przyszłości, dostępna w teraźniejszości

Światło ledowe przebojem wkradło się do naszych domów i mieszkań kilka lat temu. Dzisiaj jest już całkowitym standardem, a wspomniane powyżej właściwości, to tylko jedne z wielu argumentów przemawiających za wyborem żarówek LED. Mają one o wiele więcej zalet. Przede wszystkim, nie przepalają się nagle, tak jak zwykłe żarówki, więc nie przestaną świecić w niespodziewanym momencie. Z kolei różnorodność kształtów, rozmiarów i barw światła sprawia, że żarówki LED doskonale sprawdzą się zarówno w tradycyjnych jak i designerskich lampach.Proponowane produkty: