Jesienne miesiące są zwykle synonimem chłodu, szarości i apatii. Doskonałym sposobem na ucieczkę od jesiennej chandry może okazać się stworzenie przyjemnego klimatu w swoim salonie. Odpowiednio dobrane oświetlenie pomoże nam uzyskać ciepło domowego ogniska oraz stworzyć komfortową przestrzeń odpowiednią do relaksu i odpoczynku.

Dokładne porządki

Pierwszym krokiem do odświeżenia designu swojego salonu będzie dokładne oczyszczenie kinkietów, plafonów sufitowych, abażurów i żyrandoli. Najczęściej są one bowiem umieszczone w miejscach trudnodostępnych, które często pomijamy przy bieżących porządkach. Usunięcie z ich powierzchni kurzu i innych zabrudzeń zapewne pozytywnie wpłynie na ilość światła w salonie.

Wymiana żarówek

Porządkowanie elementów oświetleniowych jest idealnym momentem na wymianę lub uzupełnienie brakujących żarówek. W tym przypadku najlepiej zdecydować się na świetlówki kompaktowe, które charakteryzują się niskim poborem energii i wydłużonym czasem pracy. Są to czynniki bardzo istotne zwłaszcza w okresie jesiennym, gdy ich eksploatacja jest intensywniejsza. Obecnie bardzo popularne są również ozdobne żarówki o bardzo nietypowych, nieco fantazyjnych kształtach (np. płomień świecy, spirala).

Światło ciepłe czy zimne?

Salon to miejsce wypoczynku, dlatego zwłaszcza w okresie jesiennym najlepsze będzie oświetlenie o barwie ciepłej. Warto przy tym zwrócić uwagę na wyrażoną w Kelwinach temperaturę barwową żarówki (CCT). Im jest ona niższa, tym barwa światła będzie cieplejsza. Najczęściej przyjmuje się, że parametr ten powinien wynosić od 2700K do 3000K. Światło białe (3000K-4000K) będzie dużo chłodniejsze, ale ułatwi czytanie książek czy wykonywanie prac domowych.

Nowe elementy oświetlenia

Jeżeli w salonie jest za mało światła, prawdopodobnie konieczny będzie zakup dodatkowych modułów. Najwięcej światła dostarczą właściwie rozstawione, regulowane reflektory sufitowe, przeznaczone przede wszystkim do wnętrz nowoczesnych i minimalistycznych. Natomiast w przypadku bardziej klasycznych aranżacji lepiej sprawdzą się uniwersalne kinkiety oraz lampy stojące pokojowe.

Właściwe oświetlenie salonu, w którym spędzamy większość dnia, ma bezpośredni wpływ na samopoczucie wszystkich domowników. Aby odmienić taką przestrzeń warto zacząć od drobnych zmian, takich jak dokładne wyczyszczenie elementów oświetlenia czy wymiana wadliwych żarówek. W przypadku pomieszczeń o małej kubaturze, niewielkich oknach i niekorzystnym usytuowaniu względem stron świata, konieczny będzie zakup funkcjonalnej lampy stojącej czy precyzyjnych reflektorów sufitowych.