Po czym poznać przemyślany projekt wystroju i wyposażenia wnętrza? Między innymi po tym, że zawiera on szczegółowe informacje na temat miejsca i sposobu instalacji oraz rodzaju oświetlenia wewnętrznego. Czynniki te mają bowiem wpływ nie tylko na charakter danej przestrzeni, ale też na komfort i ogólne samopoczucie domowników czy ich gości.

Oprawy oświetleniowe w odcieniach czerni

Czerń jest uniwersalna, a zarazem bardzo nowoczesna. Może jednak okazać się nieco przytłaczająca, jeśli będzie stanowić dominantę kolorystyczną w danym pomieszczeniu. Z tego względu projektanci i dekoratorzy rekomendują, aby nie stanowiła ona bazy aranżacyjnej, a raczej pojawiała się w dodatkach. Dobrym pomysłem na przemycenie do wnętrza wyrafinowania i ekstrawagancji jest wybór opraw oświetleniowych właśnie w odcieniach czerni. Na rynku dostępne są moduły różniące się kształtem, rozmiarem czy ilością źródeł światła. Niemal nieograniczone możliwości aranżacyjne dają oprawy wpuszczane – zamontowane w podwieszanym suficie skutecznie oświetlą całą przestrzeń, a zlokalizowane we wnękach, przy schodach czy pod szafkami podzielą wnętrze na konkretne strefy funkcjonalne. Oczywiście warto też zwrócić uwagę na czarne oprawy natynkowe. Ich kolorystka będzie najlepiej korespondować z prostymi, geometrycznymi formami (np. walce, sześciany).

Czarne oprawy a styl aranżacyjny

Pierwsze skojarzenia z czarnymi oprawami oświetleniowymi przywodzą na myśl surowe wnętrza o industrialnym charakterze. Rzeczywiście, idealnie wpisują się one w aranżacje skandynawskie czy loftowe, ale nie oznacza to, że nie będą pasować również do wystroju rustykalnego, eklektycznego, vintage czy glamour. Zestawiając czarne oprawy oświetleniowe z meblami z naturalnego drewna, pamiątkami z egzotycznych podróży, tekstyliami o retro wzornictwie czy dużą ilością luster zdobionych błyszczącymi kryształami, również uzyskamy spójne kompozycje.

Z całą pewnością nie należy obawiać się czerni w aranżacjach wnętrz, ale najlepiej stosować ją z umiarem, przykładowo w postaci dekoracji, gadżetów czy opraw oświetleniowych.