Kontrastowe połączenia, elementy zaczerpnięte z różnych epok, odważne oświetlenie wewnętrzne, bogactwo wzorów i kolorów to cechy wyróżniające styl fusion. Niekonwencjonalne zabiegi aranżacyjne pozwalają jednak stworzyć niepowtarzalne wnętrze bez efektu kiczu czy chaosu.

Początki stylu fusion

Styl fusion zaczął się rozwijać na przełomie XIX i XX wieku. Wyparł minimalizm, który w aranżacji wnętrz kojarzony był z chłodem i sterylnością. Fusion to efekt eksperymentów z intensywnymi kolorami, klasycznymi formami i nowoczesnymi materiałami. Za ojca tego stylu uważa się francuskiego designera Philippe’a Starck’a, który stworzył odważną kolekcję krzeseł inspirowaną czasami Ludwika XVI. Aranżacje w stylu fusion stopniowo zyskiwały coraz większą rzeszę zwolenników. Dodatki utrzymane w żywej kolorystyce i pokryte ciekawymi fakturami ocieplały bowiem wnętrza, a meble czy oświetlenie o klasycznym designie nie pozbawiały ich elegancji.

Cechy charakterystyczne stylu fusion

Podstawową zasadą stylu fusion są kontrastowe połączenia mebli, tekstyliów i pozostałych elementów wyposażenia zaczerpnięte z różnych epok. Eksperymenty z kolorami oraz materiałami są zatem pożądane. Im bardziej odważne zestawienia, tym lepiej. Nie ma więc żadnych przeszkód, aby obok barokowego krzesła znalazła się lampa stojąca pokojowa z tworzywa sztucznego w jaskrawym kolorze. W tego typu wnętrzach nie może też zabraknąć ciekawego wzornictwa, zaczynając od roślinnych czy zwierzęcych motywów po grafikę pop-art. Ściany i podłogi występują jednak zazwyczaj w neutralnych kolorach, stanowiąc tło dla wyszukanych dodatków.

Zasady doboru oświetlenia w stylu fusion

Wybierając oświetlenie wewnętrzne do mieszkania urządzonego w stylu fusion, należy kierować się zasadą umiaru. Zasadniczo wystarczy jedna, bogato zdobiona oprawa oświetleniowa na jedno pomieszczenie. Idealnym rozwiązaniem będą lampy sufitowe nowoczesne, wykonane z tworzywa sztucznego, ale utrzymane w barokowej stylistyce. Jako uzupełnienie oświetlenia głównego, można wybrać kinkiety lub plafoniery z kryształami i lśniącymi metalowymi elementami. We wnętrzu fusion sprawdzi się również oryginalna lampa stojąca pokojowa z abażurem i szklaną podstawą.

Styl fusion pozwala dowolnie eksperymentować z kolorami, materiałami i formami. Ważne jednak, aby łączyć je w sposób ostrożny i przemyślany, unikając w ten sposób chaosu czy wręcz tandety.