Kinkiet to bardzo ciekawy rodzaj lampy, który sprawdzi się w wielu aranżacjach i podnosi funkcjonalność pomieszczenia. Jak odpowiednio dobrać rodzaj kinkietów, aby efektywnie spełniały swoje funkcje? Jakie są ich najważniejsze zalety? Poniżej znajdziecie najważniejsze informacje na temat tego rodzaju lamp, a także kilka ciekawych propozycji produktowych.

Rodzaje kinkietów

Kinkiety sprawdzą się niemal w każdym pomieszczeniu. Na rynku znaleźć możemy więc kinkiety łazienkowe, jak i modele sprawdzające się w sypialni, pokoju dziennym czy na korytarzu. Jaka jest jednak najbardziej zasadnicza klasyfikacja kinkietów? Podzielić je można ze względu na materiał, z którego zostały wykonane, jak i funkcje, które mają spełniać.

Kinkiety rustykalne

Ten rodzaj lamp ściennych swoim stylem nawiązuje do lamp z dawnych epok. Wystylizowany w ten sposób kinkiet świetnie sprawdzi się w sypialni, korytarzu czy salonie, które zostały urządzone w stylu rustykalnym czy eleganckim. Kinkiety tego typu zazwyczaj wykonane są z mosiądzu lub pokryte patyną, dzięki czemu nadadzą pomieszczeniu niepowtarzalny klimat. Kinkiet Rabalux Petronel to idealny przykład produktu w tym fasonie. Wykonany z metalu i szkła, charakteryzuje się matowym pokryciem w kolorze orzecha.

Kinkiety z abażurem

Jest to najbardziej klasyczny rodzaj kinkietów, który wybierany jest przez wielu kupujących. Kinkiet z abażurem sprawdzi się w niemal każdej roli, ponieważ jego ponadczasowość pomoże mu  wkomponować się w różnego rodzaju aranżacje. W tym przypadku wachlarz kombinacji jest niezwykle szeroki; znaleźć możemy kinkiety z abażurami w kształcie półokrągłym, sześciennym, wykonanych z materiału, szkła i innych tworzyw. Jedną z bardziej podstawowych opcji stanowi kinkiet Azzardo Zyta. Klosz wykonany z tkaniny dostępny jest w dwóch wariantach kolorystycznych: czarnym i białym. Dzięki temu łatwo dopasujemy lampę do osobistych preferencji lub stylu, w jakim urządzone zostało pomieszczenie. Równie klasyczną, acz nieco bardziej elegancką możliwością, będzie wybór kinkietu Candellux Fiesta. Podstawa tej lampy pokryta została patyną, abażur natomiast wykonany jest z kremowej tkaniny, ułożonej w sposób tasiemkowy, a całość dopełnia gustowny kryształ. Dzięki takiemu połączeniu kinkiet nabiera delikatnego, eleganckiego charakteru. Świetnie sprawdzi się więc w sypialni, dając nastrojowe światło.

Kinkiety obrazowe

Jest to szczególny rodzaj kinkietów, ponieważ wykorzystywane są one praktycznie w jednym celu: aby oświetlić obraz. W tym przypadku wybór nie jest zbyt szeroki, ponieważ każdy z kinkietów obrazowych projektowany jest tak, aby jak najlepiej sprawdzał się w swojej funkcji. Znaleźć można jednak kinkiety obrazowe bardziej klasyczne, jak i te nowocześniejsze. Przykładem progresywnej lampy naściennej, pełniącej rolę oświetlania obrazów jest kinkiet Nowodvorski Degas. Bardzo minimalistyczny, wykonany z metalu kinkiet, świetnie sprawdzi się jako oświetlenie różnego rodzaju obrazów, zdjęć czy plakatów.

Kinkiety na wysięgniku

Ten rodzaj lamp naściennych jest świetną opcją dla każdego, kto stawia przede wszystkim na funkcjonalność. Kinkiety na wysięgniku są bardzo ciekawym, nowatorskim rozwiązaniem, które odpowiadać będzie na potrzeby zmieniające się w ciągu dnia. Nie tylko zaoszczędzimy dzięki temu dużo miejsca, ponieważ nie będzie konieczne ustawianie dodatkowej lampy na podłodze, ale również zyskamy regulowane źródło oświetlenia.
Przykładowo, jeżeli zdecydujemy się na kupno kinkietu na wysięgniku Aldex Arsen, który następnie zamontujemy w salonie koło sofy, zyskamy wiele różnych możliwości. Podczas oglądania telewizji będziemy mogli oddalić lampkę, aby nie przeszkadzała nam w wypoczynku, natomiast gdy zechcemy czytać książkę, możliwe będzie przybliżenie źródła światła.

Kinkiety drewniane

Kinkiety drewniane to nowatorskie rozwiązanie, a jeżeli zdecydujemy się na ich zakup, możemy być pewni, że nasze wnętrze nabierze niepowtarzalnego charakteru. Kinkiety z elementami drewna to z pewnością niebanalny, efektowny dodatek, który warto wyeksponować. Obecnie na rynku znajdziemy zarówno klasyczne, jak i nowoczesne wersje drewnianych kinkietów. Przykładem pierwszego z nich może być Eglo Townshend – bardzo minimalistyczna, ale i funkcjonalna opcja. Odznacza się prostotą, a wybór odpowiednio stylizowanej żarówki nadać może mu charakteru. Nowatorski wydaje się kinkiet Eglo Boyal, również wykonany w stylu minimalistycznym, dostępny w dwóch wariantach kolorystycznych.

Prócz wyżej opisanych rodzajów kinkietów wyróżniamy także kinkiety drewniane, szklane, ceramiczne czy kryształowe.

Zastosowanie kinkietów

Kinkiety, w zależności od swojej formy, sprawdzą się niemal w każdym pomieszczeniu. Najbardziej trafnym wyborem mogą być mniejsze pokoje, gdzie nie potrzeba aż tak mocnego światła, lub gdzie poprzez stawianie lampy stojącej, niepotrzebnie zabralibyśmy cenne miejsce. Właśnie dlatego tak często kupowane są kinkiety łazienkowe. Każdy wie, jak ważne jest odpowiednie oświetlenie w łazience, a zarazem zdajemy sobie sprawę, że właśnie w tym pomieszczeniu zazwyczaj mamy najmniej miejsca. Kinkiety warto zamontować w pobliżu łazienkowego lustra, tak, aby ułatwiały codzienną toaletę. Pomogą one wówczas nie tylko przy robieniu makijażu, ale też świetnie doświetlą całą łazienkę.
Równie trafnym wyborem będą kinkiety w sypialni lub salonie, najlepiej z opcją na wysięgniku, aby dowolnie można było regulować ich położenie. Kinkiety bardzo często montowane są w korytarzach, ponieważ dają one delikatne światło i pozwalają uzyskać ciekawy efekt aranżacyjny.

Zalety kinkietów

Kinkiety są świetnym źródłem światła, niezależnie od tego, czy stanowią główne oświetlenie pomieszczenia, czy mają jedynie je doświetlić. Pełnią one rolę nie tylko funkcjonalną, ale też dekoracyjną – w zależności od naszego gustu, możemy dobrać styl kinkietu i dopasować go do konkretnego pomieszczenia. Często lampa naścienna potrafi mieć tak mocny charakter, że nada odpowiedni klimat całemu pokojowi.
Znaczącą zaletą kinkietów jest oczywiście oszczędność miejsca. Szczególnie sprawdzi się to w małych pomieszczeniach jak np. łazienka.
Powinniśmy zwrócić uwagę również na to, jak dużo różnych opcji znajdziemy w ofercie na rynku. Możemy dobrać go do stylu naszych pomieszczeń i funkcji, jakie ma pełnić.

Nie ulega wątpliwości, że kinkiety to jedna z najlepszych opcji dodatkowego oświetlenia. Bogata oferta obfitująca w lampy o różnorodnych stylach, zastosowaniach oraz wykonanych z różnych materiałów, pozwala nam dobrać kinkiet wedle naszego upodobania. Możemy być pewni, że nie będzie on jedynie dodatkowym źródłem światła, ale także świetną ozdobą i praktycznym dodatkiem ułatwiającym codzienne funkcjonowanie.