Latem taras to najważniejszy punkt ogrodu. Stanowi strefę letniego wypoczynku oraz miejsce przyjęć na świeżym powietrzu, na które zapraszamy rodzinę bądź znajomych. Jeśli chcemy, by był funkcjonalny i prezentował się po zmroku równie efektownie jak za dnia, warto przemyśleć i rozplanować jego oświetlenie. W naszym dzisiejszym artykule zaproponujemy garść inspiracji oraz porady, jak dobrze wybrać oświetlenie tarasu.

Jak zaplanować oświetlenie w ogrodzie?

O tym, jak chcemy oświetlić nasz taras, dobrze jest pomyśleć już na etapie budowania w domu. Wtedy mamy możliwość tak poprowadzenia instalacji elektrycznych, by nie było potem potrzeby ich przerabiania. Oszczędzimy w ten sposób nie tylko czas, ale i pieniądze. Warto również rozplanować oświetlenie zewnętrzne w ten sposób, by mieć do dyspozycji różne rodzaje oświetlenia. W zależności od danej okazji możemy potrzebować innego typu światła – jasno podświetlony taras sprawdzi się idealnie podczas wieczornego przyjęcia w ogrodzie, ale już na spokojny wieczór z książką w ogrodzie przyda się bardziej dyskretne źródło światła.

Lampy ogrodowe a bezpieczeństwo

Planując rozmieszczenie lamp zewnętrznych, musimy wziąć pod wziąć pod uwagę nie tylko względy estetyczne, ale i bezpieczeństwo. Należy koniecznie zadbać o podświetlenie takich miejsc jak stopnie, stojące w przejściu donice czy nierówności terenu, by uniknąć potknięcia się w mroku.

Wybór rodzaju lamp w zależności od przeznaczenia

Lampy zewnętrzne występują w wielu odmianach. Ich wygląd i rodzaj powinien się harmonijne łączyć ze stylistyką, w jakiej jest utrzymany dom oraz taras. Do domów i ogrodów zaaranżowanych w nowoczesnym stylu najlepiej będą pasować lampy minimalistyczne o prostej formie. Wiszące lampy stylizowane na dawne latarnie ogrodowe idealnie wpasują się w styl prowansalski i rustykalny. Gdy cenimy sobie oryginalność i niepowtarzalność, dobrze jest rozejrzeć się za designerskimi lampami zewnętrznymi, które pełnią nie tylko funkcję użyteczną, ale i dekoracyjną. Nie zapominajmy także o stronie praktycznej – wybierając konkretny model, upewnijmy się, że jest on przeznaczony do użytku zewnętrznego i zabezpieczony przed korozją. W przeciwnym wypadku może się okazać, że lampa nie posłuży nam za długo i zamiast upiększać, będzie szpecić.

Szczególnie popularne są kinkiety zewnętrzne. Podświetlają efektownie zarówno taras, jak i część elewacji. Dobrym pomysłem jest zamontowanie ich przy np. drzwiach balkonowych, żeby oświetlały nie tylko taras, ale i wejście. Warto też postawić na kinkiet z czujnikiem ruchu – jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, które przyczynia się także do zwiększenia poziomu bezpieczeństwa i komfortu użytkowania tarasu.

Gdy zależy nam na stworzeniu na tarasie bardziej przytulnej atmosfery, idealnie sprawdzą się stojące lampy ogrodowe lub niewielkie reflektorki. Tego typu lampy emitują bardziej dyskretne światło, tworząc intymną atmosferę. Oświetlenie w takiej formie nada się na późne kolacje na tarasie w rodzinnym gronie lub wieczorny relaks z książką.

Wybór odpowiedniego oświetlenia może wydawać się trudny, ale przemyślany wybór oraz postawienie na renomowanych producentów sprawi, że nasz taras będzie dla nas miejscem, gdzie chętnie spędzamy czas zarówno za dnia, jak i po zmroku.