Aranżacja niewielkich pomieszczeń to nie lada wyzwanie. Szczególnie trudne jest stworzenie efektownego i funkcjonalnego oświetlenia do małej kuchni. Prawidłowo dobrane lampy pozwalają optycznie powiększyć przestrzeń, jednocześnie dodając wnętrzu uroku i charakteru. Duża ilość produktów dostępnych w sprzedaży sprawia, że znalezienie optymalnego rozwiązania wymaga wiedzy i zaangażowania.

Oświetlenie centralne i punktowe

Bez względu na kubaturę kuchni, powinno w niej znaleźć się oświetlenie centralne. Jego podstawową funkcją jest dostarczanie rozproszonego światła do całego pomieszczenia. Najprostszym i najbardziej klasycznym rozwiązaniem jest zastosowanie wiszącej lampy sufitowej umieszczonej w centralnej części kuchni. Jeżeli pomieszczenie pełni również funkcję jadalni ze stołem, oświetlenie można umieścić tuż nad blatem, symetrycznie względem jego środka. Alternatywą dla lamp wiszącym mogą być plafony sufitowe w kształcie koła, kwadratu lub prostokąta, które skutecznie rozświetlają całe pomieszczenie. W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszą się lampy wpuszczane w sufit, które pomagają optycznie powiększyć wnętrze małej kuchni.

Doświetlenie miejsc roboczych

Kolejnym krokiem jest wybór oświetlenia, które skutecznie doświetli miejsca robocze, takie jak kuchenny blat. Do tego celu wykorzystać można nowoczesne lampy sufitowe wyposażone w kilka ruchomych reflektorów. Tego rodzaju produkty znakomicie sprawdzają się w nowoczesnych wnętrzach. Możliwość wyboru kierunku padania strumienia światła pozwala na jego dostosowanie do własnych preferencji oraz potrzeb. Doświetlenie miejsc roboczych umożliwiają także metalowe listwy umieszczane pod szafkami, w których wnętrzu znajduje się taśma led. Takie rozwiązania w ostatnim czasie cieszą się dużą popularnością i sprawdzają się zarówno w niewielkich, jak i dużych kuchniach. Uruchomienie takiego oświetlenia pozwala na uzyskanie jasnego i równomiernego strumienia światła.

Wykorzystanie technologii LED

Liczne zalety technologii LED sprawiają, że z każdym rokiem cieszy się ona coraz większą popularnością. Wybierając takie oświetlenie do kuchni, należy jednak zwrócić uwagę na temperaturę barwową źródeł światła. Jeżeli kuchnia ma sprawiać wrażenie urokliwej i przytulnej, zalecane jest zastosowanie diod generujących światło o ciepłej barwie. W sytuacji, gdy pomieszczenie to będzie wykorzystywane głównie jako miejsce pracy, możliwe jest użycie źródła światła o neutralnej temperaturze barwowej, które przypomina światło słoneczne i dobrze odwzorowuje barwy. Zimne światło sprawdza się w przypadku nowoczesnych wnętrz, w których znajdują się lakierowane meble oraz chromowane powierzchnie.

Podsumowanie

Zakup oświetlenia do małej kuchni powinien być dokładnie przemyślany. Błędy popełnione podczas wyboru lamp będą trudne do ukrycia i mogą wpływać na mniejszą funkcjonalność oraz niższy komfort korzystania z pomieszczenia.