Kuchnia bardzo często stanowi centrum życia całego domu. Ze względu na fakt, iż na co dzień spędzamy w niej sporo czasu, szykując posiłki dla siebie, rodziny czy przyjaciół, zapewne warto szczegółowo zaplanować jej aranżację. Nowoczesna kuchnia powinna być modna i estetyczna, ale też praktyczna. Aktualne trendy wnętrzarskie doskonale odpowiadają na te potrzeby, oferując rozwiązania, gwarantujące najwyższy komfort użytkowania kuchennej przestrzeni.

Wygoda przede wszystkim

We współczesnej, modnej kuchni nie ma miejsca na przypadkowość. Ma być stylowo, wygodnie i funkcjonalnie, czyli zgodnie z zasadami ergonomii. Ergonomiczna kuchnia umożliwia intuicyjne wykonywanie wszystkich czynności – bez zbędnej straty czasu i energii. Podstawą dobrze urządzonej kuchni jest przede wszystkim:

  • Podział na strefy – bez względu na wielkość pomieszczenia, warto wygospodarować 5 stref: gotowania, przygotowywania, zmywania, przechowywania i zapasów.
  • Zasada trójkąta roboczego – ustawienie trzech najważniejszych sprzętów, czyli lodówki, zlewozmywaka i kuchenki blisko siebie i w układzie trójkąta.
  • Powierzchnia blatów roboczych – zasadniczo, im więcej blatów, tym lepiej, ale oczywiście jest to uzależnione od wielkości kuchni i naszych indywidualnych potrzeb.
  • Odpowiednia wysokość szafek – wysokość szafek najlepiej dopasować indywidualnie, w szczególności, gdy osoby z nich korzystające są nieprzeciętnie wysokie lub niskie.

Współczesne trendy w urządzaniu kuchni sprzyjają jej funkcjonalności. Modny minimalizm preferuje bowiem proste w utrzymaniu czystości, a przy tym pojemne i wyposażone w bardzo praktyczne systemy półek, szuflad czy wysuwanych koszyków meble. Nowoczesna kuchnia to również kuchnia eko, najlepiej w stylu skandynawskim lub japońskim. Tego typu aranżacjom sprzyjają jasne, ciepłe barwy oraz naturalne materiały, które warto ożywić mocnym akcentem kolorystycznym (np. kontrastową szafką lub kolorowym okapem kuchennym). Wyraziste barwy i oryginalne dodatki, takie jak stylowe baterie, futurystyczne krzesła czy niezwykłe lampy do kuchni, często decydują bowiem o charakterze całego pomieszczenia.

Oświetlenie nowoczesnej kuchni

Ergonomia to również właściwe oświetlenie. Światło powinno zatem równomiernie docierać do wszystkich zakamarków kuchni, realizując przy tym wiele różnych funkcji. Z tego względu warto zaplanować więcej niż jedno jego źródło. Dla pełnego komfortu korzystania z kuchni powinniśmy rozważyć oświetlenie:

  • Centralne – lampy wiszące lub sufitowe jako oświetlenie ogólne równomiernie rozświetlą całą kuchnię. Doskonale sprawdzą się również nad stołem czy wyspą kuchenną.
  • Zadaniowe – reflektorki czy kinkiety punktowe skierowane na miejsca robocze oraz lampki zlokalizowane pod szafkami lub wbudowane w okap ułatwią wszelkie kuchenne prace.
  • Dekoracyjne – lampy uzupełniające aranżację, tworzące nastrój i klimat w kuchni (np. z ozdobnym abażurem czy oryginalnym zdobieniem), skutecznie podkreślą charakter pomieszczenia.

Lampy do kuchni stanowią dopełnienie aranżacji nie tylko pod względem wizualnym, ale i praktycznym. Wybierając model o designie pasującym do stylistyki, w której utrzymana jest nasza kuchnia, kierujmy się nie tylko wyglądem zewnętrznym oprawy. Koniecznie zwróćmy też uwagę na barwę i intensywność emitowanego światła.

Pamiętajmy, że kuchnia powinna być nie tylko modnie urządzona, ale też funkcjonalna. Ważna jest zatem bezproblemowa dostępność sprzętów, narzędzi, produktów spożywczych i innych elementów, które są nam potrzebne do sprawnego przygotowywania i komfortowego spożywania posiłków. Warto dodać, ze wykorzystane w kuchni moduły oświetleniowe powinny korespondować z aranżacją oświetleniową całego domu.