Planując wyposażenie pokoju dziecka, powinniśmy pamiętać o kilku istotnych rzeczach. Oczywiście kluczowy jest odpowiedni dobór oraz ustawienie mebli, warto również zadbać o światło. Powinno ono posiadać kilka źródeł. Dziecko musi mieć bowiem warunki zarówno do nauki, jak i odpoczynku. Najważniejsze jest światło dzienne, dlatego biurko powinno być ustawione pod oknem. Rzadko zdarza się jednak, że dzieci uczą się w domu w dzień. Do książek zasiadają najczęściej wieczorem, a jesienią i zimą zmierzch zapada wcześnie. Poniżej zdradzamy, jak oświetlić pokój dziecka w wieku szkolnym?

Oświetlenie centralne – najważniejsza sprawa

Bez względu na to, czy mówimy o pokoju dziecięcym czy o salonie, w pierwszej kolejności zawsze wybieramy oświetlenie centralne. Jest to ważne, aby rozświetlić całe pomieszczenie oraz nadać mu odpowiedni charakter. Żyrandole dla dzieci dostępne są w wielu wzorach. Możemy zdecydować się na prostą lampę lub wybrać różne rodzaje oraz kształty urozmaicające pokój. Doskonała alternatywą będą także szyny oświetleniowe poprowadzone pod sufitem. Światło centralne nie musi mieć bardzo jasnej barwy. Jego zadaniem jest przede wszystkim rozświetlenie pokoju. Inne elementy oświetleniowe mają natomiast doświetlić miejsca, w których dzieci koncentrują się na nauce.

Oświetlenie strefy nauki – lampka na biurko

Odpowiednie oświetlenie w miejscu, gdzie dziecko uczy się, jest kluczowym elementem. To właśnie tam powinna skupiać się jasność całego pomieszczenia. Do oświetlenia strefy do nauki najlepszym rozwiązaniem będą oczywiście lampki biurkowe.

Ich cechą pożądaną jest przede wszystkim mobilność oraz funkcjonalność. Mowa tu przede wszystkim o tym, aby lampkę można było ustawiać w dowolnym miejscu oraz na wybranej wysokości i pod dowolnym kątem. Innym ciekawym wyborem do oświetlenia biurka będzie lampka z klipsem, którą możemy umocować np. do parapetu. Rozwiązanie to sprawdzi się przede wszystkim w małych pomieszczeniach, gdzie ustawione są niewielkie biurka. Nie będzie ona bowiem zabierać miejsca do nauki.

Istotną cechą lampek to nauki jest barwa ich światła. Białe światło, którego barwa zbliżona jest co dziennego jest znacznie mniej romantyczne, ale pomaga skupić się na wykonywaniu swojej pracy. Jest to niezwykle istotna cecha szczególnie w przypadku młodych ludzi. Tego rodzaju światło nie jest bowiem szkodliwe dla oczu, a wręcz przeciwnie.

Praktyczna lampka nocna

Oświetlenie koło łóżka pełni równie istotną rolę, tak jak to przy biurku. Lampa do pokoju dziecięcego umieszczona w tym miejscu musi służyć zarówno do wieczornego czytania lektury, jak i odpoczynku. Doskonałym wyborem będą zatem stojące lampy, które posiadają również mniejszą lampkę z regulowaną wysokością oraz kątem padania światła. Nadadzą one bowiem niezbędne światło punktowe do czytania w postaci lampy podłogowej, a jednocześnie lampki nocnej ustawionej na szafce służącej do odpoczynku. Innym, ciekawym rozwiązaniem będzie dziecięca lampka nocna postawiona na stoliku. Jej światło może być jednak znacznie słabsze, więc nie sprawdzi się podczas wieczornego czytania książek. Nowoczesnym oraz niezwykle funkcjonalnym rozwiązaniem będzie także elastyczna oprawa posiadające stację ładowania USB, która może być przymocowana do łóżka lub innych mebli znajdujących się w pobliżu. Tego typu lampka umożliwia oświetlenie punktowe na dwóch poziomach jasności, a dzięki portom USB istnieje również możliwość ładowania telefonu. Do ciekawszych propozycji należą lampki łączące funkcje zegara, kalendarza, budzika i adaptera USB.