Oświetlenie zewnętrzne domu nie tylko wytwarza w ogrodzie lub na tarasie wyjątkowy klimat, ale posiada też wiele innych pożytecznych funkcji. Lampy zewnętrzne umożliwiają pracę w ogrodzie nawet po zmroku, a gościom odwiedzającym nas wieczorową porą wskazują drogę do domu. Pełnią też swego rodzaju rolę odstraszającą potencjalnych złodziei. Z tych powodów warto przyjrzeć się produktom, które oprócz właściwości praktycznych mają też walory estetyczne. W niniejszym artykule przyjrzymy się różnym rodzajom lamp zewnętrznych i najciekawszym trendom na zbliżający się sezon.

Materiały używane przy produkcji lamp zewnętrznych

Oświetlenie przeznaczone do użytku zewnętrznego powinno być odporne na warunki atmosferyczne, takie jak wilgoć, intensywny deszcz, wiatr lub wahania temperatur. Zabezpieczenie przed nimi zapewniają nam lampy zewnętrzne wykonane z aluminium, żeliwa lub sztucznego tworzywa. Najbardziej popularnym materiałem jest tworzywo sztuczne: produkty z tego materiału są bowiem lekkie, trwałe i estetyczne, a do tego charakteryzują się wyjątkową trwałością. Z kolei lampy żeliwne są podatne na działanie korozji, więc wymagają ciągłej konserwacji, co przekłada się na dodatkowe obowiązki w ogrodzie.

Na rynku dostępne są też lampy wykonane ze stali lub z domieszką szkła. Połączenie tych materiałów sprawia, że lampa nabiera eleganckiego i jednocześnie nowoczesnego charakteru. Wykorzystanie szkła jednak wymaga od nas większej ostrożności, ze względu na swoją kruchość i łamliwość.

W sklepach można też spotkać produkty łączące różne materiały z rattanem, który również cechuje się wysoką odpornością na warunki atmosferyczne i często jest wykorzystywany w produkcji mebli ogrodowych.

Źródła oświetlenia zewnętrznego

Oświetlenie może mieć barwę neutralną, zimną lub ciepłą. Źródło światła powinniśmy ocenić nie tylko na podstawie odpowiedniej aranżacji, ale też kosztów eksploatacji.

Jednymi z najbardziej popularnych źródeł światła są diody LED ze względu na swoją trwałość i energooszczędność. Jeszcze niedawno powszechne były też lampy solarne – przy ich wyborze należy jednak pamiętać, że są one zasilane światłem słonecznym, więc oświetlają nasz ogród tylko przez kilka godzin po zapadnięciu zmroku, a nie całą noc. Jednak są doceniane ze względu na łatwość instalacji: nie trzeba ich podłączać do źródła energii elektrycznej.

W ofertach oświetlenia zewnętrznego domu można też znaleźć halogeny. Nie są jednak polecane do długotrwałego użytkowania z powodu krótkiego czasu oświetlania. Barwa jest wyłącznie ciepła, a oświetlenie niezbyt intensywne.

Większy wybór, jeśli chodzi o barwę światła, mają świetlówki kompaktowe: występują w barwie ciepłej, neutralnej i zimnej. Cechuje je dłuższa żywotność i niższe zużycie energii niż w przypadku halogenów.

Najdłuższą żywotność wykazują lampy rtęciowe i metalohalogenkowe – ich czas pracy szacuje się na ok. 12000 godzin. Dostępne są w różnych barwach światła.

Rodzaje lamp zewnętrznych oraz ich odpowiednie umieszczenie

Oprawy do oświetlenia zewnętrznego są produkowane w bogatym wzornictwie. Zależnie od gustu właściciela ogrodu można wybrać lampy zarówno w stylu nowoczesnym, jak i tradycyjnym. Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

Poniżej przedstawiamy listę najpopularniejszych rodzajów lamp zewnętrznych wraz z najodpowiedniejszym ich umiejscowieniem:

  • reflektory – charakteryzują się dość intensywnym oświetleniem, skierowanym na konkretny punkt. Z tego powodu mają duży potencjał aranżacyjny. Efektownie oświetlają ściany budynków, oczka wodne czy wysokie rośliny;
  • kinkiety – można nabyć w dwóch wersjach: jako płaskie, przylegające do ściany i podświetlające ją lub odstające od niej. Często pełnią funkcję nie tylko dekoracyjną, ale też zwiększają bezpieczeństwo. Wtedy montowane są w nich czujniki ruchu. Najczęściej są instalowane na ścianach elewacji lub ogrodzenia. Dobrym pomysłem jest też instalacja kinkietów przy schodach – ponieważ światło nie pada z góry, lecz z boku, schody są lepiej widoczne;
  • plafony – przeznaczone do zadaszonych pomieszczeń, takich jak taras, ganek, balkon lub altana;
  • latarnie ogrodowe – mają duże rozmiary (wysokość 2-3 metrów), dlatego dobrze pełnią swoją rolę wyłącznie w dużych ogrodach;
  • słupki, lampy stojące – wybór tych lamp zewnętrznych jest dość szeroki, jeśli chodzi o ich wysokość. Mogą być instalowane na podstawie, wbijane w ziemię lub mocowane bezpośrednio do podłoża. Montowane po obu stronach ścieżki lub na rabatach, nadają piękny efekt. Dobrze też się sprawdzają na tarasach, gdy zależy nam na klimatycznym nastroju i nie chcemy umieszczać silnego światła na suficie;
  • lampy nawierzchniowe – wykonywane ze stali są wyjątkowe odporne na uderzenia i wodoszczelne. Zazwyczaj montowane w podłożu, na ścieżce, podjeździe lub trawniku;
  • opaski LED – ten rodzaj oświetlenia zewnętrznego staje się coraz popularniejszy. Subtelnie emanują światłem z podłoża, nadając spektakularny efekt i zużywając przy tym niewiele energii.

Jeśli chodzi o komfort użytkowania, warto zainwestować w lampy wyposażone w czujnik ruchu, które reagują, gdy ktoś pojawia się w pobliżu. Dobrym pomysłem jest też zamontowanie czujników zmierzchowych – włączają się automatycznie po zapadnięciu zmroku i dzięki nim nie musimy sami pamiętać o zapaleniu światła.

Inwestycja w lampy zewnętrzne to inwestycja w estetykę i bezpieczeństwo

Wysokie, niskie, okrągłe, kwadratowe, prostokątne, stojące czy wmontowane w ziemię – szeroki wybór artykułów oświetlenia zewnętrznego może przyprawić o zawrót głowy. Dzięki różnorodności produktów możemy przemienić nasz ogród, taras czy balkon w magiczne miejsce. Przyjemne, ciepłe wieczory miło jest spędzać na zewnątrz, a bez oświetlenia byłoby to utrudnione. Oświetlenie zewnętrzne domu chroni nas przed upadkami, nieproszonymi gośćmi, umożliwia pracę w ogródku, czytanie na tarasie czy po prostu spacer po zmierzchu. Oprócz tego pełni niebanalną i niepowtarzalną funkcję dekoracyjną. Światło w aranżacji tarasu odgrywa ogromną rolę.

Zainwestuj w lampy zewnętrzne i ciesz się swoją przytulną przystanią!