Nadchodzi jesień, a wraz z nią nowe wyzwania dla rodziców i dzieci. Jak co roku wrzesień jest czasem powrotu z letnich wojaży do szkolnej codzienności. Dzieci wracają do szkół z głową w chmurach, ale rodzice muszą stać twardo na ziemi i przygotować na czas wszystko co niezbędne. Kompletując jesienną wyprawkę, warto skupić się również na warunkach, jakie zapewnimy dziecku podczas nauki w domu. Wygodne krzesło i odpowiednia wysokość biurka to zbyt mało, by często wielogodzinna nauka była komfortowa dla rozwijającego się organizmu dziecka. Niezmiernie ważne jest oświetlenie dziecięcego pokoju, który najczęściej służy mu do nauki, zabawy i pełni rolę sypialni.

Jakie rodzaje lamp do pokoju dziecięcego znajdziemy w sklepach?

Asortyment produktów dedykowanych dzieciom wciąż się poszerza. Podobnie dzieje się w branży elektrycznej, jednak przed zakupem warto zastanowić się czego naprawdę potrzebujemy i czy dany produkt spełni te oczekiwania. Zacznijmy od lampek nocnych. Powinny one emitować ciepłe i łagodne dla oczu dziecka światło, szczególnie gdy przyciągają wzrok malucha swoją oryginalną formą. Na uwagę zasługuje seria lampek Polux. Są to produkowane w wielu zabawnych i kolorowych kształtach lampki o trzech poziomach świecenia. Lampki wyglądają niczym bohaterowie kreskówki, a wśród znajdziemy misia, żabę, świnkę, królika czy pandę. Jeśli lubimy lampki-zabawki przyjrzyjmy się też modelom Sanico w kształcie misiów. Warta uwagi jest zabawna lampka Milago Bear na baterie w formie świnki.

Przy zakupie lampki nocnej zwróćmy uwagę także na długość przewodu i umiejscowienie włącznika światła. Lampka powinna być wyłączana na noc, ale dziecko powinno móc bez problemu włączyć ją samo w nocy.

Szukamy najlepszej lampki biurkowej

Im starsze dziecko, tym więcej czasu spędza na przy sztucznym oświetleniu. Taki rodzaj pracy zostanie z nim na wiele lat, dlatego warto wspólnie z dzieckiem poszukać jak najlepszych dla niego rozwiązań. Kupując lampkę do pracy, wybierzmy model stabilny o odpowiedniej długości ramienia. Lampka nie może zabierać dużo miejsca na biurku, żeby wygodnie móc rozłożyć książki i zeszyty. Na uwagę zasługuje model Elgo Firmo o klasycznym wyglądzie. Ruchome ramię tej lampki z klipsem i niewielka powierzchnia, jaką zajmuje, są dużym atutem, szczególnie jeśli dysponujemy ograniczoną ilością miejsca i niewielkim blatem biurka. Możliwość regulacji wysokości jest bardzo praktyczną funkcją, gdy dziecko wykonuje przy biurku różnego rodzaju prace plastyczne. Podobnym modelem, ale bez klipsa, jest lampa Trio Rado o regulowanym, czterostopniowym natężeniu światła. Starsze uczennice, szczególnie te ceniące stylowe wnętrza z pewnością polubią model Banker wykonany w stylu retro, który występuje w dwóch wersjach kolorystycznych, a oprócz funkcji użytkowej jest niebanalną dekoracją pokoju. Do pracy przy biurku zaleca się korzystanie ze światła o zimnej barwie, która pobudza i sprzyja koncentracji.

Oświetlenie sufitowe niezbędne do zabawy i wykonywania codziennych czynności

Mamy tu bardzo szeroki wybór lamp różnego rodzaju i w rozmaitych stylach. Pokój możemy oświetlić jedną dużą lampą wiszącą, a dodatkowo zastosować oświetlenie punktowe, które podkreśli wybrane elementy wystroju. Młodsze dzieci na pewno ucieszą się z modelu Mirago Lovely, do którego można dobrać pasujący kinkiet. Dziewczynki z pewnością zainteresują się romantycznymi lampami Milargo Charlotte, które dzięki fantazyjnemu i pełnemu uroku kształtowi przykują uwagę gości. Jest też coś dla miłośniczek tańca: to różowa ozdobiona kryształkami lampa Milagro Baletnica. Starsze dzieci docenią sprawdzone, klasyczne formy takie jak choćby biała lampa Nowodvorski. Praktycznym rozwiązaniem może być montaż oświetlenia szynowegoW tym systemie oprawa oświetleniowa połączona jest ze specjalną szyną, co sprawia, że jest ona mobilna i można regulować jej położenie a tym samym zmieniać miejsce padania światła. Rozwiązanie to jest bardzo funkcjonalne, gdyż dzięki ruchomym reflektorom pozwala korzystać ze źródła światła w kreatywny sposób i zmieniać nastrój panujący w pokoju. Warto zwrócić uwagę na reflektor Argon Horta, który występuje w wersji złotej i czarnej lub Argon Net o wyglądzie stylizowanym na reflektor sceniczny. Wielbicieli klasyki zainteresują modele Azzardo Elsa oraz Azzardo Elin. Mają subtelny i elegancki wygląd, który łatwo skomponuje się ze stylem każdego wnętrza. Jeśli lubimy reflektory, a nie chcemy montować oświetlenia szynowego, warto rozważyć zakup lampy sufitowej Trio Marley. Jej minimalistyczny i uniwersalny charakter sprawia, że sprawdzi się w każdej aranżacji. Dziewczyny o romantycznej naturze chętnie wybiorą propozycje w stylu glamour, które formą nawiązują do pałacowego oświetlenia. Lampa Zuma Line Magnolia wraz z kinkietem z tej samej serii dodadzą charakteru każdemu pokojowi. W podobnym stylu utrzymana jest lampa Italux Whiz, która została ozdobiona zwisającymi kryształkami i lampkami w kształcie zapalonych płomieni świec.

Światło sufitowe powinno mieć ciepłą barwę, która koi i uspokaja.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Szukajmy lamp pięknych i bezpiecznych. Zwracajmy uwagę na trwałość materiału i odporność na uszkodzenia. Lampy szklane powinny znajdować się z dala od rąk maluchów. Zabezpieczmy przewody, a w przypadku małych dzieci również gniazdka elektryczne i sprawdźmy, czy dostępna dla dziecka powierzchnia lampy nie nagrzewa się zbyt mocno. Zadbajmy również o stabilność lamp stojących.