Aranżacja świetlna w pokoju dziecka powinna w równym stopniu sprzyjać nauce i odpoczynkowi. Warto również dostosować moduły oświetleniowe do jego wieku czy zainteresowań. Zatem jaki rodzaj oświetlenia wybrać do dziecięcego pokoju?

Nauka przy lampkach biurkowych

Lampki biurkowe są ważnym elementem wyposażenia biurka ucznia. Ich rolą jest bowiem punktowe doświetlenie blatu biurka w taki sposób, by ułatwić dziecku naukę. Lampki biurkowe o giętkim ramieniu umożliwią dziecku dowolne modyfikowanie kąta padania światła oraz oddalanie go lub przybliżanie. Zakłada się, że źródło światła zlokalizowane w odległości ok. 40 cm od blatu nie będzie męczyć wzroku, jednocześnie zapewniając pełny komfort podczas czytania, pisania czy rysowania. Lampka tego typu powinna znaleźć się po prawej lub lewej stronie biurka – przeciwnie do ręki, którą posługuje się dziecko. Efektywność pracy przy lampce podniesie także kolor padającego na blat światła oraz rodzaj zastosowanej żarówki. Chłodny odcień świetlówki nie nadwyręży wzroku, a przy tym doda energii i pobudzi dziecko do działania. Z kolei oszczędne żarówki LED i halogeny zapewnią lampce długotrwałe działanie, bez konieczności ich częstej wymiany.

Wieczorny relaks przy lampce nocnej

Dziecięce lampki nocne pełnią zupełnie inną funkcję niż wspomniane lampki biurkowe. Stopniowe ściemnianie światła lampki oraz możliwość dowolnej regulacji jego natężenia sprzyjają odpoczynkowi i skutecznie odprężają dziecko. Warto też dodać, że ciepłe światło emitowane przez lampki nocne nie męczy oczu dziecka w trakcie wieczornego relaksu. Rozproszona łuna światła ułatwia też oczom przyzwyczajenie się do ciemności po zapadnięciu zmroku. Dostępne na rynku stojące lub naścienne dziecięce lampki nocne różnią się materiałem wykonania, rozmiarem i designem, dlatego łatwo dopasować je do zainteresowań dziecka lub stylistyki danego pokoju. W tym przypadku szczególną uwagę warto zwrócić na modele lampek nocnych wyposażone w żarówki emitujące kolorowe, zmieniające się świtało.

Wysoka funkcjonalność lampek biurkowych i nocnych czyni z nich podstawowe narzędzia do stworzenia w dziecięcym pokoju warunków sprzyjających aktywnej nauce oraz efektywnemu odpoczynkowi.