Oświetlenie ogrodowe powinno być zaplanowane już na etapie projektowym, gdyż pozwoli to uniknąć kosztownych prac związanych z doprowadzeniem instalacji elektrycznej w wybrane miejsca ogrodu oraz niszczenia posadzonych już roślin. Oświetlenie ogrodowe pełni nie tylko funkcję użytkową, ale pozwala podkreślić ulubione skarpy, grządki czy oczka wodne oraz zbudować odpowiedni nastrój np. podczas spotkań towarzyskich.

Dokonując wyboru instalacji świetlnej, warto wziąć pod uwagę aspekty wizualne, a więc rodzaje opraw oraz materiał ich wykonania. Projektując wymarzony ogród, z pewnością należy zastanowić się również nad źródłem światła, które determinuje moc i czas pracy lampy oraz koszty zużycia energii.

Źródła światła

Lampa ogrodowa powinna przede wszystkim skutecznie oświetlać swoje otoczenie oraz być odporna na niekorzystne warunki atmosferyczne. Dobrze, aby oświetlenie ogrodowe było energooszczędne, dlatego niezwykle popularna na rynku jest technologia LED oraz czujniki ruchu. W przypadku, gdy montaż lampy zasilanej energią elektryczną jest niemożliwy lub utrudniony, być może dobrym rozwiązaniem będą solarne lampy ogrodowe. W zależności od aranżacji przestrzeni możemy sięgnąć po:

  • halogeny – o stosunkowo krótkim czasie działania (4000 godzin) oraz o niezbyt intensywnej, ciepłej barwie,
  • świetlówki kompaktowe – dostępne w ciepłej, zimnej lub neutralnej barwie, które charakteryzują się wydłużoną żywotnością i relatywnie niskim zużyciem energii, ale nie sprawdzają się w ujemnych temperaturach,
  • lampy sodowe czy rtęciowe– których czas pracy wynosi aż 12000 godzin.

Jakie oprawy wybrać?

Lampy ogrodowe pełnią głównie praktyczne funkcje – ułatwiają poruszanie się po ogrodzie w ciemności oraz poprawiają bezpieczeństwo posesji. Do najczęściej wybieranych rozwiązań należą:

  • reflektory ­– rodzaj oświetlenia punktowego, które stwarza bardzo szerokie możliwości aranżacyjne, ze względu na regulację kąta padania światła,
  • słupki – różnej wielkości lampy wbijane w ziemię lub umieszczane na podstawie,
  • latarnie – umożliwiające oświetlenie większych przestrzeni,
  • kinkiety – płaskie lub odstające od ściany instalacje, wyposażone w czujnik ruchu.

Lampy ogrodowe powinny być odporne na wilgoć, wahania temperatury i różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, dlatego zwykle wytwarzane są z tworzyw sztucznych lub aluminium.

Nastrojowy wieczór w ogrodzie

Odpowiednio dobrane oświetlenie ogrodowe podkreśla piękno ogrodu i zachęca do korzystania z jego uroków mimo panujących ciemności. Gra światłocienia, tajemnicze szelesty i nocne odgłosy fascynują i pozwalają na chwile relaksu oraz wyciszenia. Latarnie ogrodowe lub słupki ustawione wzdłuż ścieżek zapraszają na wieczorne spacery po ogrodzie, a rozwieszone sznury żarówek czy ledowe węże są w stanie umilić każde towarzyskie spotkanie. W zależności od możliwości, jakie daje aranżacja ogrodu, warto za pomocą reflektorów oświetlić jego najpiękniejsze elementy – ciekawe faktury, intrygujące rośliny czy ogrodowe fontanny. Należy przy tym pamiętać, że oświetlenie mające budować nastrój nie powinno być zbyt intensywne, dlatego najlepiej wybierać rozproszone źródła światła w ciepłej tonacji.

Solarne lampy ogrodowe, reflektory, słupki, latarnie czy kinkiety to tylko niektóre rodzaje oświetlenia, które możemy umieścić w swoim ogrodzie. Przed podjęciem decyzji warto zwrócić uwagę na przewidywane koszty eksploatacji, roślinność, obszar czy ukształtowanie terenu danej działki. Z pewnością pozwoli to w pełni wykorzystać potencjał ogrodu.