Odpowiednie oświetlenie w sypialni przekłada się na funkcjonalność tego pomieszczenia, a ponadto zastosowanie dobrze dobranych lamp pozwala również na stworzenie niepowtarzalnego, nastrojowego klimatu. Z pewnością należy zwrócić uwagę na oświetlenie centralne, umieszczone na środku sufitu, jednak nie może zabraknąć także lamp punktowych, które łagodnie oświetlą wnętrze sypialni. Istotny jest także styl samego oświetlenia.

  1. Oświetlenie w pobliżu łóżka to must have sypialni

Odpoczynek w sypialni po ciężkim dniu wiąże się z chwilami relaksu przy ulubionej lekturze czy serfowaniu po Internecie. Dlatego lampka nocna to jeden z elementów obowiązkowych sypialni. Może zostać umieszczona na stoliku nocnym lub komodzie w pobliżu łóżka. Z uwagi, iż najlepszym rozwiązaniem jest centralne ustawienie tego mebla, tak, by istniał do niego wygodny dostęp z trzech stron, najczęściej umieszcza się dwie lampki po bokach łóżka. Warto postawić na klasyczny model z abażurem. Sam kolor tego elementu powinien być dopasowany do kolorystyki sypialni, jak również stylu, w którym jest utrzymana. Dodatkowo pozwoli to na „zmiękczenie światła” – jego ciepła barwa i stłumienie wprowadza uspokajający klimat, który ułatwia wyciszenie.

  1. Albo lampka nocna, albo kinkiet. Nie przesadzaj z oświetleniem

Z oświetleniem w sypialni nie należy przesadzać. W końcu jest to przestrzeń, w której ważne są odpowiednie warunki do spania. Zbyt duża ilość światła jest niepraktyczna i wiąże się z niepotrzebnymi wydatkami. Dlatego przy doborze oświetlenia, które ma znajdować się w okolicy łóżka, sugeruje się wybór pomiędzy lampką a klinkietem. Jeśli zdecydujemy się na kinkiet, również pamiętajmy, aby emitowane światło było barwy ciepłej. Chłodne, jasne światło pobudza organizm, dlatego wykorzystywane jest w przestrzeniach biurowych, gdzie ważna jest efektywność. Alternatywą dla obu propozycji są lampy stojące pokojowe. Zapewniają ciekawy efekt wizualny i wzbogacają wystrój wnętrza, pozwalają także na większą regulację intensywności światła, poprzez możliwość ich dowolnego ustawienia.

  1. Oświetl szafę i lustro

Z uwagi, iż dla wielu osób ważne jest maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni z zachowaniem jej funkcjonalności, często sypialnie pełnią także funkcję garderoby. Dlatego istotne jest, aby zadbać o odpowiednie oświetlenie w okolicach szafy. Świetnie sprawdzają się lampy LED podtynkowe, jak również bezpośrednio montowane w meblu, a także szyny oświetleniowe. W tym przypadku, z uwagi na swoje przeznaczenie mogą być jasnej barwy i dużej intensywności, dzięki czemu będą doskonałe do tego, aby móc przeglądać się w lustrze w celu oceny stylizacji.