
Kategorie
Producent
Kolor
Kolor2
Ilość źródeł
Trzonek
Stopień ochrony (IP)
Rodzaj materiału
Rodzaj materiału2
Napięcie zasilania
Klosz
Materiał klosza
Możliwość ściemniania
Cena
Promocja





Wyłączniki nadprądowe są bardzo ważnym elementem instalacji elektrycznej, mającym duży wpływ na jej bezpieczeństwo. Ich głównym zadaniem jest odcinanie przepływu prądu w razie awarii całej instalacji. Takie zabezpieczenie może uchronić użytkowników przed bardzo niebezpiecznymi sytuacjami.
Dzięki wyłącznikom nadprądowym możliwe stało się stopniowe odejście od bezpieczników topikowych. Ich zaletą jest bardzo wysoka czułość, która pozwala na szybkie reagowanie na jakiekolwiek zagrożenia dla instalacji elektrycznej. Są one również bardzo uniwersalne. Mogą skutecznie pracować w różnych miejscach. W przypadku większości modeli możliwe jest także połączenie ich z dodatkowymi elementami instalacji, takimi jak systemy alarmowe.
Wyłączniki nadprądowe – zasada działania
Sama zasada działania wyłączników nadprądowych jest dość prosta. Ich podstawowym zadaniem jest zapewnianie prawidłowego natężenia prądu w przewodach elektrycznych. Natężenie jest jednym z głównych parametrów każdej instalacji elektrycznej. Wszystkie przewody mają określony poziom natężenia prądu, który jest dla nich bezpieczny. Przekroczenie tego limitu może powodować groźne sytuacje, takie jak nagły wzrost temperatury, przerwanie przewodów oraz zwarcie. Może się to skończyć poważnym uszkodzeniem całej instalacji, a w niektórych przypadkach nawet pożarem budynku.
Wyłączniki nadprądowe – zalety stosowania
Dzięki zastosowaniu wyłączników nadprądowych można uniknąć groźnych sytuacji. Wyłącznik jest wyposażony w czujniki, które szybko wykrywają niebezpieczny wzrost natężenia w przewodach. W razie konieczności prąd natychmiast jest odłączany.
Dobry wyłącznik nadprądowy jest cenną inwestycją w trwałość instalacji oraz bezpieczeństwo całego budynku. Do zwarcia może dochodzić z różnych powodów i nie zawsze istnieje możliwość szybkiej reakcji. Dzięki wyłącznikowi można błyskawicznie odłączyć prąd, niekiedy ratując w ten sposób całą instalację. Ważne jest jedynie wybranie odpowiedniego modelu wyłącznika, pasującego do charakterystyki konkretnej instalacji. Ceny modeli mogą znacznie się od siebie różnić, ale zawsze warto pamiętać, że jest to zakup znacznie zwiększający bezpieczeństwo.






































